Jak správně krmit

________________________________________________________________________________________________________

Jak správně krmit

Hned pro začátek Vám chci připomenout, že každý pejsek je jiný, každý je originál. Proto musíte přihlížet k potřebám právě vašeho psa :alergie, nemoc, věk, větší či menší zátěž atd..

Denní krmná dávka by měla být 2- 3% z ideální hmotnosti vašeho psa... Upozorňuji, že krmení štěňat je specifické a štěňata krmená BARFem se krmí "jinak"

MASO- svalovina, vnitřnosti- mělo by obsahovat 70%- 80% dávky

V podstatě můžeme krmit jakýmkoliv masem. Nejlepší je rybí, hovězí a drubeží. Dále pak králík či zvěřina. U zvěřiny pozor! Obzvláště u kance a taky pokud máte v rodině vášnivého myslivce, tak jako my :). V kanci se "schovávají" určití parazité a takový úlovek se musí dát co nejdříve zkontrolovat a až pak se může konzumovat. Takže jestli se při porcování takového kusu maso někdo pokusí dát něco psovi (když ještě nejsou výsledky masa) zakažte to! Maso je totiž čerstvé a není ani přemrazené (při důkladném mrazení alespoň na 48h se většina parazitů zničí) či hodně propečené!... Vepřové maso není tak vhodné, protože je tučné a pejsek po něm může trpět zácpou.

Maso je nejlepší podávat ve větších kusech, aby pesan byl nucen kousat a používat žvýkací svaly a zuby.. Ne, ale vždycky se s tím pejsek snáz "popere". Proto je lepší ze začátku maso krájet na menší kousky- na kostičky nebo plátky (pokud máte psa "hltavce" není vhodné maso krájet na kostičky, protože takový pes maso nepožvýká a pak ho to v žaludku tlačí, proto doporučuji krájet na tenké  plátky)...

Někdy se stane, že pes maso vzápětí vyzvrací a chce ho opět sežrat, ale nebraňte mu v tom. Dělali to i vlci. Prostě svoji "kořist" do sebe hned "nacpali", zalezli někam "do klidu", tam maso vyvrhli a v klidu ho snědli a trávili.

KOSTI- měly by obsahovat 20%- 30% dávky

Kosti podávejte vždy syrové, nikdy né vařené nebo jinak tepelně upravené! Kosti pak změní strukturu a začínají se lámat a pejskovi tím můžete způsobit velké potíže..

Nejlepší na krmení jsou kuřecí či kachní křídla, stehna, skelety, krky nebo králičí kosti, vepřové lopatky a žebra, hovězí oháňka nebo morkové kosti na zabavení :)

Dále se pak dají podávat pejskům "jako sváča" kosti sušené, ale není to součást krmné dávky.

PŘÍLOHY- měly by obsahovat 20%- 30% dávky

Přílohami se myslí hlavně zelenina a ovoce. Zeleninu podávejte syrovou, maximálně spařenou. Vaření zeleniny není moc vhodné, protože se zničí většina vitamínů..

Další přilohy jsou těstoviny, rýže a ovesné vločky. Těstoviny nejsou tak vhodné, protože můžou způsobit průjem. Rýže je dobrá hlavně když má pejsek průjem, pomůže mu se "vyčistit". A ovesné vločky nejsou ve větší míře taky zrovna nejlepší, protože nabobtnávají a pejsek pak trpí plynatostí. Takže podávejte radší jen zeleninu a ovoce :).

Ale existují i psi, kteří zeleninu opravdu nepozřou, tak je lepší zeleninu nahrubo rozmixovat a případně přelít vývarem či spařit nebo orestovat na másle. Jestli ani toto nepomůže tak budete  muset začít přidávat více doplňků stravy- nutri mix, fitBARF sensitive......

DOPLŇKY

Ty se dávají spíše pro zpestření.... Jogurt (nejlepší je aktivia se "zdravými bakteriemi", ochucené jogurty dávejte výjmečně), vajíčko ( má se podávat syrový žloutek a uvařený bílek, ale přiznejme si to, kdo to tak pečlivě dělá :)), skořápka (měl by se k ní přidat vitamín C, aby se uvolnil vápník), tvaroh, oleje (rostlinné, rybí,..), čerstvý sýr...

Více o doplňcích v sekci doplňky stravy.